Vårträff 2025
Efter förra årets succé med "vårträffen" så kändes det givet att göra om det igen, fast denna gång med en ny föredragshållare.
Förra året så fick vi höra på när SM4GGC Stig hade ett föredrag om EME - Earth Moon Earth som var mycket uppskattat. In för 2025 års vårträff så ville vi ha en ny föredragshållare och vi fick tipset om SA6BSS Mikael. Mikael har nördat ner sig inom luftballonger försedda med radiosändare. Även fast det var första gången som Mikael höll ett föredrag så gjorde han det med bravur där han under ca 2 timmars tid berättade om sin nisch inom amatörradion. Kortfattat så förser man en luftballong med en radiosändare som man skickar upp som sen får cirkulera runt om jorden. Sändaren på ballongen sänder bland annat ut sin position via WSPR på kortvågsbanden 10-20m (samt APRS) och via hemsidan Sondehub så kan man följa dessa balonger på deras färd runt om jorden. Mikael har lagt ner mycket tid på att utveckla både hårdvara men även mjukvara till sändaren till ballongen för att få den så lätt och så effektiv som möjligt. Riktigt intressant föredrag och vi tackar SA6BSS Mikael för att du tog dig tiden att komma till oss och prata.
Likt förra året så hade vi föredraget i en lokal på Billingehus ett stenkast ifrån vår klubbstuga. Efter föredraget var slut så intog vi alla lunch på hotellet och denna dag serverades det pulled beef med div olika kålsorter/såser. Efter lunchen så fick vi en snabb vandring i hotellets nya lokaler av vår medlem SM6THE Pär som har varit med och byggt upp ljud/ljus anläggningen åt hotellet. Efter rundvandringen så åkte vi alla bort till klubbstugan där vi tog en fika och visade upp klubbens lokaler för dom som ej har varit här innan eller har möjlighet att besöka oss så ofta pga t.ex avstånd. Vid förra årets vårträff så var vi i slutfasen av vårat kortvågsprojekt med ett stundande mastlyft så det var nu kul att få visa upp våra kortvågsantenner på sin rätta placering uppe i HF-masten. Totalt var vi 20st som närvarade denna dag.
Stort tack till alla deltagare denna dag, hoppas vi ses igen vid nästa års vårträff!
/Styrelsen genom SA6FAX Andreas